Zemetrasenie patrí k prírodným katastrofám, ktoré pre Slovensko nepredstavovali výraznú hrozbu. Ešte donedávna sme sa o jeho následkoch dozvedali len z médií. Situácia sa však zmenila.
Za posledných pár rokov sa zem viackrát triasla na východe krajiny, v okolí Bratislavy, na Hornej Nitre a 9. októbra sme zaznamenali na východnom Slovensku zemetrasenie s magnitúdou 5. Jeho následkom sú popraskané steny, popadané komíny, porozbíjaný riad aj vypadnutá elektrina.
Zdá sa, že podobné situácie nebudú ojedinelé. Podľa názorov odborníkov totiž Slovenská republika patrí medzi krajiny s miernou seizmicitou. Zjednodušene povedané, v budúcnosti môže naše územie postihnúť aj zemetrasenie s devastačnými následkami.
Poistenie voči zemetraseniu
Je preto dôležité podotknúť, že aj voči týmto prírodným živlom sa dá poistiť. Aby ste v prípade, že vás zemetrasenie postihne, boli krytí a nemuseli sa obávať škôd na majetku.
Väčšina poisťovní v prípade takýchto situácií plní v rámci svojich poistných podmienok len škody spôsobené 5. alebo 6. stupňom EMS-98. V tomto prípade je ale potrebné si uvedomiť rozdiel medzi magnitúdou a účinkami zemetrasenia.
Magnitúda je stanovením sily a veľkosti seizmických vĺn v 10-stupňovej tzv. Richterovej stupnici. Naproti tomu viditeľné a citeľné účinky zemetrasení na prírode, stavbách a ľuďoch sa v Európe určujú podľa 12-stupňovej Európskej makroseizmickej stupnice EMS-98.
Zemetrasenie o sile 5. stupňa
Prejavy zemetrasenia o sile 5. stupňa Richterovej stupnice sú:
- Pozorované aj mimo budov
- Mnohí ľudia sú vystrašení, vybiehajú z budov
- Padajú komíny
- Nábytok sa hýbe
- Predmety sa prevracajú
- Škody sú aj na tehlových stavbách
- Zosuvy pôdy
- Niekedy zmena výšky spodnej vody
Tieto prejavy sú na úrovni 6. stupňa Európskej makroseizmickej stupnice EMS-98, kedy škody v zmysle svojich poistných podmienok plnia všetky poisťovne.
Kde na Slovensku hrozia zemetrasenia?
Na základe údajov seizmogramov, ako aj geologického prieskumu, bolo na území Slovenska vyčlenených 6 ohniskových zón:
- Oblasť Malých Karpát od Bratislavy po Vrbové.
- Zóna medzi Trenčínom a Žilinou.
- Región Tatier, Podhalia, stredného a severného Spiša.
- Oblasť Komárna.
- Región stredného Slovenska okolo Banskej Bystrice.
- Oblasť Zemplína a Slanských vrchov.
Tieto oblasti patria medzi najrizikovejšie a zároveň sú to aj tektonicky aktívne oblasti. Najmä obyvatelia týchto lokalít by mali uvažovať nad revíziou majetkových poistných zmlúv a prípadnú úpravu či prepoistenie na produkt, ktorý bude ich potreby kryť lepšie, ako doteraz.